Vorige week nog kreeg ik een spoedoproep van Jules uit Breda Zuid Oost, zijn toilet was compleet verstopt tijdens een verjaardagsfeest. En natuurlijk gebeurt zoiets altijd op het slechtste moment mogelijk. Na 25 jaar ervaring met rioolproblemen in Breda weet ik dat verstopte toiletten vaak het gevolg zijn van onze unieke infrastructuur: de mix van historische loden leidingen in het centrum en moderne kunststof in nieuwbouwwijken zorgt voor specifieke uitdagingen.
Als specialist in manieren toilet ontstoppen Breda merk ik dat veel inwoners eerst zelf proberen te ontstoppen voordat ze hulp inschakelen. Dat is begrijpelijk, niemand wacht graag op een monteur. Maar ik zie ook regelmatig schade door verkeerde technieken, vooral in de oudere wijken waar de leidingen gevoeliger zijn.
Waarom Breda toiletten anders zijn
Wat veel mensen niet weten: Breda heeft een van de meest diverse rioolsystemen van Nederland. In het centrum heb je nog loden leidingen uit voor 1960, gietijzeren gas- en waterleidingen uit de 19e eeuw, en koper of verzinkt staal uit 1960-1980. Dit betekent dat wat werkt in Bavel (met moderne kunststof leidingen) niet altijd veilig is in de binnenstad.
De drukvariaties door hoogteverschillen in de binnenstad, tussen 2,0 en 3,5 bar, maken het extra lastig. Ik zie regelmatig dat mensen te agressief te werk gaan en dan leidingschade veroorzaken. Bel direct voor professionele hulp: 076 204 28 05
Methode 1: De ontstopper, maar dan goed
De klassieke rubberen ontstopper blijft effectief, maar volgens mij gebruiken de meeste mensen hem verkeerd. Ik zie vaak dat mensen direct beginnen te pompen zonder de juiste voorbereiding.
Zo doe je het wel goed: Verwarm eerst de rubberen kop onder warm water, dit maakt hem soepeler en verbetert de afdichting. Plaats hem volledig over de afvoeropening en zorg dat hij onder water staat. Het gaat om waterverplaatsing, niet lucht.
Druk langzaam naar beneden om lucht eruit te persen, trek dan krachtig omhoog. Deze pompbeweging creëert drukverschillen die vooral bij toiletpapier-verstoppingen goed werken. En let op: in wijken zoals Prinsenbeek met oudere leidingen moet je voorzichtiger zijn met de kracht.
Methode 2: Afwasmiddel en warm water
Deze methode onderschatten veel mensen, maar ik gebruik hem regelmatig bij vetverstoppingen, vooral in september en oktober als het weer omslaat en vet sneller stolt in de leidingen.
Giet een flinke scheut afwasmiddel (100-150 ml) in de toiletpot en laat 5 minuten inwerken. Verwarm 3-4 liter water tot ongeveer 60-70°C, nooit kokend water! Het porselein kan barsten door thermische schok, en dat zie ik helaas te vaak.
Giet het water vanaf heuphoogte in de pot. De combinatie van het gewicht en de zeepwerking breekt vetophopingen effectief af. Trouwens, dit werkt extra goed in onze Brabantse winter wanneer leidingen in onverwarmde ruimtes kouder zijn.
Methode 3: Ontstoppingsveer voor diepere problemen
Voor verstoppingen die verder in het systeem zitten gebruik ik vaak een ontstoppingsveer. Maar hier wordt het riskant voor particulieren, vooral in Breda Centrum met die gevoelige oude leidingen.
Als je het toch probeert: Voer de veer voorzichtig in en draai regelmatig aan de hendel. Bij weerstand trek je enkele centimeters terug en probeer je opnieuw met een draaiende beweging. Gebruik nooit kleerhangers of andere geïmproviseerde voorwerpen, ik heb te vaak schade aan glazuur gezien door zulke experimenten.
24/7 bereikbaar voor hardnekkige verstoppingen: 076 204 28 05
Methode 4: Soda en azijn tegen kalkaanslag
Deze milieuvriendelijke aanpak werkt uitstekend bij kalkaanslag en urinesteen. En dat hebben we in Breda zeker, ons water is redelijk hard, vooral in de zuidelijke wijken.
Strooi 200 gram zuiveringszout in het toilet, voeg 250 ml natuurazijn toe. De chemische reactie tussen het basische soda en het zure azijn creëert koolzuurgas met een bruisend effect dat minerale afzettingen afbreekt.
Laat het mengsel minimaal een uur, maar liever een hele nacht inwerken. Spoel daarna door met warm water. Deze methode gebruik ik vaak als preventieve maatregel bij klanten in Ulvenhout, waar het water wat harder is.
Methode 5: Professionele technieken
Als ontstoppingsdienst gebruiken wij hogedrukreiniging tot 200 bar en rioolcamera’s voor exacte diagnose. Moderne technieken die echt het verschil maken bij hardnekkige verstoppingen.
Camera-inspectie laat precies zien waar het probleem zit, vooral handig bij die oude gietijzeren leidingen in het centrum waar corrosie vaak de boosdoener is. We zien ook regelmatig ingegroeide wortels bij oudere panden in Bavel.
Wijk-specifieke problemen in Breda
Elk deel van Breda heeft zijn eigen uitdagingen. In het centrum zie ik veel lekken door zettingen in de oude infrastructuur, die historische panden bewegen nu eenmaal. De drukvariaties door hoogteverschillen maken het extra complex.
Bavel daarentegen heeft dat dorpskarakter: oude dorpskern met koper en verzinkt staal, nieuwbouw met PEX en kunststof. Het lekkagerisico is daar gemiddeld in de oudere kern, laag in nieuwbouw. De waterdruk varieert tussen 2,5 en 3,1 bar door hoogteverschillen.
Vorige maand had ik een spoedklus bij Bruno in Breda Zuid, een verstopte hoofdafvoer die drie toiletten tegelijk lamlegde. Dat soort problemen zie je vooral in de nieuwere wijken waar alles op één verzamelleiding aangesloten is.
Seizoensgebonden verstoppingen
September is altijd een drukke maand voor ons. De eerste herfststormen spoelen bladeren in de buitenriolering, wat doorwerkt naar de binneninstallatie. En dan begint ook het seizoen van vetverstoppingen, als het kouder wordt, stolt vet sneller in de leidingen.
Winter brengt andere problemen: bevriezing van aansluitingen in onverwarmde ruimtes. Zomer heeft dan weer droogte-gerelateerde problemen waarbij leidingen kunnen verzakken.
Wanneer direct een professional bellen
Bepaalde signalen betekenen dat je niet moet experimenteren: water dat terugkomt in andere afvoerpunten, borrelende geluiden uit meerdere afvoeren, of rioollucht die niet verdwijnt. Dan is er waarschijnlijk een groter probleem in het systeem.
Binnen 30 minuten op locatie voor spoedgevallen: 076 204 28 05
Ook terugkerende verstoppingen binnen drie maanden zijn een teken dat er meer aan de hand is. Ik zie dit vaak bij oudere panden waar de leidingen structureel problemen hebben.
Veelvoorkomende fouten die ik tegenkom
Het grootste probleem? Vochtige doekjes. Zelfs die met “flushable” op de verpakking veroorzaken 75% van alle verstoppingen die ik behandel. Die doekjes bevatten kunststofvezels die gewoon niet afbreken zoals toiletpapier.
Vorige week nog bij Lennart in Prinsenbeek, zijn toilet was compleet verstopt door babydoekjes. Drie uur werk om alles weer vlot te krijgen. De kosten voor Nederland bedragen jaarlijks bijna 30 miljoen euro door dit soort verstoppingen.
Ook chemische ontstoppers zijn vaak contraproductief. Vooral in oude leidingen kunnen ze schade veroorzaken, en de combinatie met een ontstopper daarna kan gevaarlijke spatten geven.
Preventie is beter dan genezen
Volgens mij is preventie het belangrijkste advies dat ik kan geven. Spoel alleen toiletpapier, ontlasting en water door. Plaats een afvalbakje naast het toilet voor andere materialen.
Bij oude leidingen raad ik aan om maximaal 2-3 velletjes toiletpapier per keer te gebruiken. En laat jaarlijks een inspectie uitvoeren bij panden ouder dan 30 jaar, vooral in wijken zoals het centrum waar de infrastructuur kwetsbaar is.
Gratis vooronderzoek en vast tarief vooraf: 076 204 28 05
Tussen haakjes, die waterbesparende toiletten kunnen paradoxaal genoeg tot meer verstoppingen leiden. De 4-liter spoeling heeft minder kracht dan de traditionele 6 liter, vooral bij oudere leidingwerk.
Als je in Breda woont en regelmatig problemen hebt met je toilet, dan ligt het vaak aan de unieke combinatie van oud en nieuw leidingwerk in onze stad. Probeer eerst de eenvoudige methoden, maar aarzel niet om professionele hulp in te schakelen als het probleem aanhoudt. Met onze 24/7 service en lokale kennis van Breda’s rioolsysteem kunnen we snel en effectief helpen.
Direct hulp nodig? We zijn altijd bereikbaar: 076 204 28 05



























